Kendine Şefkat Ver

Şefkat bütün canlıların ihtiyacı olan bir duygu. Düşünebilen canlılar olan bizler için ise oldukça önemli denebilir. Şefkat aslında merhamet etmek, onaylamak gibi duygulardan oldukça farklıdır. Şefkat daha çok empati, kabul, hoşgörü duygularıyla eş değerdir. 

Hepimiz yaşamımız içinde zor durumlarla karşılaşabiliyoruz. Hoşa gitmeyen anlarımız, anılarımız, acılarımız olabiliyor. Bu anlar bazen bir başkasına ait, bazen ise bize ait olabiliyor. Tam da bu noktada, hepimiz birbirimizle bağlantılıyız aslında. Hepimiz zaman zaman üzülebiliyor, hepimiz incinebiliyoruz. Kendimizin de olduğu gibi herkesin de bizim kadar iyi hissetmeye ihtiyacı var. Bazen farkında olmadan karşımızdakine ve hatta kendimize bile oldukça yüklenebiliyoruz. Oysa ki her canlının biraz şefkate ihtiyacı olduğunu unutuyoruz. Buna kendimiz de dahil.

Şefkatli olduğumuzda hoşa gitmeyen anlarımızın kaybolmasını amaçlamayız. Şefkatli olduğumuzda karşımızdaki kişiyi veya kendimizi onaylamayız. Sadece olumlu duygular kadar negatif duyguların da olabileceğini kabul ederiz. Karşımızdakiyle empati kurmaya çalışırız. Hem kendimizi, hem karşımızdakini yargılamamayı deneriz. Tüm bunları yapabilmek için; cesaretin, hoşgörünün, sakinliğin ipleri şefkat kumaşında eşitçe dokunmuştur. 

Anbean App’teki Mindfulness temelli şefkat meditasyonlarında; yargılamadan, kabul ederek, şefkatle kendimiz ve başkalarıyla ilişki kuruyoruz. Kendimize göstereceğimiz özen ve şefkatin önemini hatırlıyor, bunun üzerimizde yarattığı etkiyi başkalarına da yansıtmayı çalışıyoruz. Kendimize karşı yargılayıcılığımız azaldıkça, başkalarına karşı da yargılayıcı olmamak kolaylaşıyor. 

7 Gün Boyunca Ücretsiz!

Meditasyon yapmanın huzurlu dünyasını özgürce keşfet istiyoruz. 
7 günlük ücretsiz deneme sürecini istediğin zaman sonlandırabilirsin. Deneme sürecinin sonuna kadar senden hiçbir ücret almayacağız.