Kendini Sevmeyi Öğrenmek Mümkün Mü?

Küçüklüğümüzden beri sevginin ne kadar önemli olduğunu herkesten duyarız. Ailemizi ve arkadaşlarımızı severiz, doğayı severiz, hayvanları severiz, okumaktan çok zevk aldığımız bir kitabı dahi severiz. Sevdiğimiz bu şeyler bizim hayatımızda önemli bir yer tutar, onlara değer veririz. Herkese ve her şeye bu kadar sevgi ve şefkat ile yaklaşırken kimi zaman en önemli noktayı atlayabiliriz: “kendimizi sevmek!”. Kendini sevmeyi öğrenmek çoğunlukla başarılı olmakta zorlandığımız, kendimizi sıklıkla yargıladığımız bir durum olabilir. Aslında en temelde sevgiyi kendimize göstermemiz gerekir. Çünkü kendinizi sevmediğiniz ya da kendimize saygı duymadığınız zaman daha depresif, daha stresli hissedersiniz. Hayata daha olumsuz bakmaya başlar, daha mutsuz olursunuz.

Kendinizi sevmenin önemini biliyor ama bunu yapamıyor olabilirsiniz. Hatta tam tersi kendinizi sürekli yargılayıp acımasız davranıyor da olabilirsiniz. Ancak kendi kendini sevmek mümkün! Bunun için kendini sevmenin ne demek olduğunu ve sonrasında bunun için yapabileceklerinizi bilmeniz gerekir.

Kendini Sevmek Ne Demek?

Kendini sevmeyi öğrenmek için öncelikle sevginin ne anlama geldiğini bilmeniz ve kendini sevmek psikolojisi konusunu anlamanız gerekir. Bazı insanlar için kendini sevme, sıcak bir banyo yapmak, masaj veya manikür ile kendilerini şımartmak anlamına gelir. Bunlar kendimizi beslemek için geçici molalardır. Yine de daha zor kazanılan öz sevgi, kendimiz için “yapabileceğimiz” her şeyden daha derin bir şey gerektirir. Ancak daha derin bir iç huzur, kendimizle birlikte olmanın belirli bir yolunu geliştirmeyi gerektirir; içimizde yaşadıklarımıza karşı sıcak ve besleyici bir tutum.

Kendini sevme, fiziksel, psikolojik ve ruhsal büyümemizi destekleyen eylemlerle büyüyen bir kendini takdir etme halidir. Kendini sevmek, kendi iyiliğinize ve mutluluğunuza büyük saygı duymak demektir. Böylece kendi içinizde huzuru bulur, varlığınızın derinliklerinde rahatça dinlemeye başlarsınız. Kendinizi sevdiğinizde bedeninizin, ruhunuzun ihtiyaçlarını anlar ve buna göre davranmaya başlarsınız. Önceliğiniz artık kendi istekleriniz olur ve başkalarını kırmama uğruna kendinizden büyük ödünler vermezsiniz. Böylelikle hem bedenen hem de ruhen daha sağlıklı hissetmeye başlarsınız.

Kendini Sevmeyi Öğrenmek Nasıl Olur?

Kendi kendini sevmek madem bu kadar önemli, ‘kendini sevmek için ne yapmalı?’ sorusuna da yanıt aramaya çalışmanız çok normal. Kendini çok sevmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

  • İhtiyaçlarınızı anlayın. Kendiniz için en önemli kişi yine kendiniz olmalısınız. Bu yüzden kendi sevdiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz şeyleri anlamalısınız. Gerçekliğiniz sizin bakış açınıza göre değişir. Kendinizi ne kadar az severseniz, dinlerseniz ve anlarsanız; gerçekliğiniz o kadar şaşkın, kızgın ve sinir bozucu olacaktır. Ancak kendinizi daha çok sevmeye başladığınızda; gördüğünüz her şey, yaptığınız her şey ve etkileşimde bulunduğunuz herkes, mümkün olan her şekilde biraz daha iyi olmaya başlar. Bu yüzden öncelikle kendinizi dinleyin ve bedeninizin sizden istediklerini anlayın.
  • Sağlıklı alışkanlıklara yer açın. Düzenli uyuyun, sağlıklı beslenin, beden egzersizleri yapın. Kendi bedeninizi mutlu ettiğini zaman sizi de daha huzurlu hissetmeye başlarsınız. Bunları yaparken mecbur olduğunuzu düşündüğünüz için yapmayın, kendinizi önemsediğiniz için yapın. Siz önemlisiniz!
  • Nefes egzersizleri uygulayın. Yapacağınız düzenli nefes egzersizleri sizi dinginleştirir, vücudunuzun dengesini sağlar ve sizi içinde bulunduğunuz ana geri getirir. Streslisiniz ve mutsuz mu hissediyorsunuz? Kendinizi rahatlatın, ne kadar stresli hissederseniz o kadar kendinizden uzaklaşırsınız.
  • Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin. Hayatta herkesin yaşadığı birtakım sorunlar ve kötü düşünceler vardır. Çoğu bireyin yaptığı hata ise bunlardan kaçmaya çalışmaktır. Hayatınızda yaşadığınız olumsuzluklar yüzünden kendinize kötü davranmayı bırakın, sorunlarınıza kucak açın. Böylece hem daha berrak kafayla çözüm üretebilir hem de bundan ötürü kendinizi suçlamayı bırakabilirsiniz.
  • Düşünceler sadece düşüncedir. Beynimiz bizi koruyabilmek adına sürekli olumsuz düşünceler üretir. Çünkü kendimizi koruyabilmemiz için korku ve endişeler gereklidir. Ancak bu düşüncelerin çoğunun gerçekliğine inanmak çok da doğru olmaz. Düşünceler elbette önemlidir ancak olumsuz düşüncelere aşırı kapılmamak gerekir.

Kendini Sevmeyi Öğrenmek İçin Öz Şefkat

Kendini sevmeyi öğrenmek konusunun en önemli koşullarından biri kendine karşı şefkatli yaklaşabilmektir. Kendine şefkat, zor zamanlar geçirdiğinizde, başarısız olduğunuzda veya kendinizle ilgili hoşunuza gitmeyen bir şeyi fark ettiğinizde kendinize karşı nazik davranmayı içerir. Kendine şefkat duymak, başkalarına merhamet etmekten gerçekten farklı değildir. Hayatında sevdiğin ve saygı duyduğun insanları düşünün. Onlara nasıl davranıyorsunuz? Onlara karşı naziksiniz, düşüncelerine ve fikirlerine sabrediyorsunuz ve bir hata yaptıklarında onları affediyorsunuz. Şimdi bir de kendinize nasıl davrandığınızı düşünün. Kendinize, aile üyelerinize veya en yakın arkadaşlarınıza verebileceğiniz sevgi ve saygıyı veriyor musunuz?

Merhamet sahibi olmak, başarısız olduklarında veya hata yaptıklarında, onları sert bir şekilde yargılamak yerine, başkalarına anlayış ve iyilik sunmanız anlamına gelir. Son olarak, bir başkasına şefkat duyduğunuzda, başarısızlık ve kusurun paylaşılan insan deneyiminin bir parçası olduğunu fark ettiğiniz anlamına gelir.

Ayıca şefkat, Mindfulness tutumlarından biridir. Mindfulness yani Türkçe anlamıyla bilinçli farkındalık ile kendinize daha şefkatli yaklaşmaya başlarsınız. Meditasyonu hayatınıza soktuğunuz zaman hem hayata hem de kendinize olan bakış açınız değişir. Her gün kullandığınız meditasyon ve farkındalık teknikleri sayesinde, kendinizi ve kim olduğunuzu kabul etmeyi öğrenirsiniz, ki bu kendini sevmenin çok önemli bir unsurudur. Bunun için bir meditasyon app i olan Anbean Mindfulness App uygulamasını indirebilir, oradaki içeriklere bakabilirsiniz.

Kendimizi sevmekten daha çok kendimizden nefret etmeye zaman harcadığımızda, dünyanın daha olumsuz bir eğilimini benimsiyoruz. Öyleyse önce kendinizi sevmeye başlayın. Dünyada yapılması en kolay şey olmayabilir ama kesinlikle en önemlisidir.

Kendimize Nazik Olmak: Öz Şefkat yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Diğer Yazılara Göz Atın!

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir